Elmali Köyü
Bu Sayfayi tam düzenlememiz icin Sizlerin Aile Resimleriniz gerekiyor. Resimleri gönderirken Resimlerde kimlerin göründügünü kisaca yazarsaniz iyi olur. Resimleri d.58@hotmail.de gönderebilirsiniz. www.elmali.org

Anasayfa Muhsin YaziciogluElmali Köyü Tarih Aileler Resimler Videolar DuyurularCanli SohbetZiyaretci Defteri Köse Yazilari Kültür Sanat Türkülerimiz Sivas Sofrasi BaglantilarIletisim

Velibak

Velibak Yemek Malzemeleri    

Aldigi kadar un
2 bardak su
tuz

Içi: Patates
sogan
tereyagi
karabiber
tuz

Yapilisi

Un, tuz ve su ile kulak memesi kivaminda hamur tutulur. (Yukarida anlatilanlara göre daha yumusak bir hamur olmasi gerekir.) Yumaklar haline getirilip dinlendirilir.

Diger yanda patatesler haslanir. Kabuklari soyulup püre haline getirilir. Sogan , tereyagi ile iyice pembelestirilir. Patates soganlar , tuz, karabiber karistirilir.

Biraz soguduktan sonra bu iç bezelerin içine koyulup kapatilir. Oklava yardimiyla içinin dagilmamasina yardim edilerek açilir. Yaklasik 20 cm çapindaki bu hamur teflon tavada kizartilir. Eskiden toprak tavada kizarirdik. Iki tarafi da kizarinca sicak sicak tereyagi sürülüp yenir.

   

Yazarlar