Elmali Köyü

Anasayfa Muhsin YaziciogluElmali Köyü Tarih Aileler Resimler Videolar DuyurularCanli SohbetZiyaretci Defteri Köse Yazilari Kültür Sanat Türkülerimiz Sivas Sofrasi BaglantilarIletisim

 

     BBP´ye göre Yazicioglu kazasinin raporlari uydurma                                                                                                                         07 Ocak 2010    

     Mustafa Destici, eski BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu'nun hayatını kaybettiği helikopter kazasına ilişkin olarak,                                 ''Yeniden bir kurul oluşturularak, tahmin değil kazanın gerçek sebebinin ortaya çıkarılması gerekmektedir'' dedi

     Destici, parti genel merkezinde yaptığı basın toplantısında, yurtdışından ve Türkiye'den çok sayıda uzmandan oluşan ''BBP Helikopter Kırımını                               Araştırma Komisyonu''nun hazırladığı raporun ay sonunda, TBMM'de oluşturulan Araştırma Komisyonu'nun raporunun ise 10 Ocakta açıklanacağını                  söyledi. TBMM Araştırma Komisyonu'nun üyelerinin konunun uzmanı olmadığını, komisyon tarafından bilirkişi heyetinin oluşturulmadığını ifade eden                  Destici, ''Komisyon üyeleri bize komisyonun çalışmadığını, araştırma değil, olayın üstünün kapatma komisyonu gibi çalıştığını ifade etti'' dedi.

     Ulaştırma Bakanlığının açıkladığı ''Kaza Kırım Raporu''nda ''Helikoptere Çağlayancerit kalkışında uçuş planı dışında son anda binen yolcunun aracı                      etkilediği'' yönünde ifadelerin bulunduğunu belirten Destici, helikopterin Sivas'tan da aynı yolcularla kalktığını söyledi.

     Raporda, helikopterin karlı ve buzlu hava şartları için sertifikasyonun olmadığının ifade edildiğini belirten Destici, sertifikasyon işlemlerinin Sivil                            Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından yapıldığına dikkati çekti.

     Rapora göre, kazanın faktörlerin de birinin de ''pilotun cep telefonu ile konuşarak dikkatinin dağılması'' olduğunu anlatan Destici, pilotun saat                              14.55-14.56 arasında Kahramanmaraş'taki kule görevlisi ile konuştuğunu ancak helikopterin düşüş saatinin 15.05-15.06 arasında olduğunu                                vurguladı.

     Destici, raporda kazanın muhtemel sebebi olarak ''pilotun, ısrarla uçmaya devam ederek his kaybına uğraması nedeniyle bulunduğu arazi yapısını                      doğru değerlendiremeyerek hava aracının dağlık alanda arazi ile temas etmesini engelleyemediği''nin ileri sürüldüğünü ifade ederek, şunları söyledi:          

     ''Bu havacılık ilmiyle bağdaşmayan, ters ve yanlış bir ifadedir. Pilotta his kaybı olsaydı, helikopterin anormal duruma girerek çakılması gerekirdi.                           Halbuki helikopterin yere çarpmadan önce düz uçuş durumunda olduğu kesindir.

     Ulaştırma Bakanlığının açıkladığı yardımcı ve muhtemel nedenlere baktığınız zaman hepsinin uydurma, hikaye olduğu açık ve net.''

     Destici, BBP Helikopter Kırımını Araştırma Komisyonu'nun ön değerlendirmesine göre, Ulaştırma Bakanlığı tarafından oluşturulan Kaza Soruşturma                   Kurulu'nun uzman kişilerden oluşmadığını ve hazırlanan raporun Uluslararası Havacılık Teşkilatı nezdinde geçerli olmadığını savundu. Kurulun yeterli               sayıda uzman kişiden oluşmadığını ileri süren Destici, ''Kazanın gerçek sebebi araştırılıp bulunmadı, raporda tahmine dayalı ve havacılık ilmiyle                         bağdaşmayan bir sonuca varıldı. Raporda kimlerin ya da hangi kurum ve kuruluşların ne derecede kusurlu olduğu tespit edilmedi, hatalı ve gerçek                     olmayan değerlendirme yapıldı'' dedi.

     Kaza Soruşturma Kurulu'nun bağımsız olmadığını iddia eden Destici, bu nedenle Kurul'un objektif ve gerçekleri açıklayan bir rapor hazırlamasının                mümkün olmayacağını ileri sürdü.

     Destici, ''Yeniden, yeterli sayıda uzman ekipten bir kurul oluşturularak, tahmin değil kazanın gerçek sebebinin bulunması ve buna göre yeniden rapor                   tanzim edilmesi veya açılacak dava sonucunda yetkili mahkeme tarafından tayin edilecek bilirkişi heyeti tarafından gerçek sebebin ortaya çıkarılması                   gerekmektedir'' diye konuştu.

    

 

                                      Yazicioglu ile ilgili Haberler

BBP´ye göre Yazicioglu kazasinin
raporlari uydurma
 

Yazicioglu´nun Mahmut Hoca´ya vasiyeti   
      
Yazicioglu´nun son kanun teklifi mecliste

Yazicioglu´nun evrak cantasi "sir" oldu

Yazicioglu´nun kanun teklifi alt komisyonda

Yazicioglu kazasina CHP´nin raporu

BBP Helikopter kazasini yargiya tasiyor
                                                                       Artik tek SMS ile hayat kurtulacak

Yazicioglu için yeni komisyon kuruluyor

BBP Bakan Yildirim´i makmeye verecek