Elmali Köyü

Anasayfa Muhsin YaziciogluElmali Köyü Tarih Aileler Resimler Videolar DuyurularCanli SohbetZiyaretci Defteri Köse Yazilari Kültür Sanat Türkülerimiz Sivas Sofrasi BaglantilarIletisim

Icli Köfte

Icli Köfte Yemek Malzemeleri    

1kg yagli koyun eti kiymasi
3-4 adet büyücek sogan
300-400 gr yesil biber
700 gr kadar bulgur
250gr un
2 adet yumurta
bir büyücek demet maydanoz, salca, tuz, biber, kimyon...tereyagi

a)disi:
ilk evvela kaynatilmis suyu bir tepsiye koydugumuz bulgurun üzerinde bulgur yüzmeyecek, ama her tarafi islanacak sekilde gezdiririz. ve üstünü kapatip 45dk. dinlendiririz.o bu süre zarfinda siser, ve bildigimiz görüntüsünü alir. sonra icinde unumuzu ve yumurtayi ilave eder, bu karisimi hamur haline getiririz. icli köftenin disi hazirdir.

b)içi:
biberleri ic kimindaki beyazi ve cekirdekleri tamamen temizleyecek sekilde hazirlariz. sonra yapabildigimiz kadar kücük bir sekilde bicakla kiyariz. ayni isi soganlarimiz icinde yapar, bir tavada tereyagini eritir icine biber ve soganlarimizi ekleriz. bunlar iyice ölene kadar karistirmak suretiyle tavada onlari pembelestiririz.icine kiymamizi ilave ederiz. hepsi birden iyice güzel komaya basladiginda, icine salcamizi koyariz. hepsini güzelcene karistiririz.bu da iyice pisince icimiz de hazirdir. tuzunu,biberini ve diger baharatini ilave ederiz.ici, soguyuncaya kadar bekletiriz.

Sonra hamurumuzu elimizle bir avuc dolduracak sekilde elimizle bastirirak acariz icine mümkün oldugu kadar kiymali icten koyariz.sonra agzini her tarafindan kapatir elimizle biraz yuvarlariz- hamurun acilip icin disari sizmamasina dikkat etmek lazim- bütün ici ve hamuru bitirdikten sonra bunu kaynar suda haslamamiz gerekmektedir.Efendim tarife göre su sadece su olarak gecer ama ben icin biraz tuz koymanin icli köftenin tadi acisindan iyi olacagini düsünüyorum. sicak tuzluca suya köftelerimizi atariz. 7-8 dk kaynattiktan sonra köfteleri dikkatlice aliriz, dikkat etmezsek dagilabilirler.genisce bir delikli kepceyi özellikle tavsiye ederim.

   

Yazarlar